About Us

Fightingfortruth is a completely new  and multidimensional blog, specializing in a wide variety of topics and issues related to aspects of  global and regional security, Russian, Eastern European studies, arms control and disarmament, NATO affairs, asymmetric threats and challenges, modern warfare, minorities, etc.
 
One of the prominent and key areas of articles, papers, studies, materials and analyses will be concentrated on presenting the unthinkable lies and myths of Russia, the provocative policies of Putin in the cases of annexing  Crimea and  militarily intervening in Eastern Ukraine  and his negative policies and actions towards ths Western world ,with emphasis on countering the vociferous propaganda, deception and disinformation of Kremlin. Areas  like psychological operations, hybrid warfare, social engineering, will be covered extensively in cooperation with other sites and sources  from all over the world.
 
Additionally the blog will dedicate and extensively cover  special sections in the areas of Balkans, Baltics, Arctic security, the case of MH-17, Asian affairs, Chinese foreign policy, social media, terrorism, transnational threats etc.
 
Fightingfortruth as a blog  aims at informing its readers and enhancing their horizons of knowledge as well as countering the  unthinkable Russian disinformation and the weaponization of information.
 
Dr Athanasios E.Drougos.
Senior Defense-Diplomatic and Counterterrorism Analyst.
Fightingfortruth це абсолютно новий і багатоплановий блог, що фокусує увагу на широкому колі тем і питань, пов’язаних з аспектами глобальної та регіональної безпеки, дослідженні Росії і Східної Європи, контролі у сфері озброєння та роззброєння, сучасному озброєнні, справах НАТО, асиметричних загрозах і викликах, меншинах тощо.
 
Одною з головних і ключових тематик, яким присвячуватимуться статті, публікації, дослідження, матеріали і аналізи буде прискіплива увага до найбожевільнішої брехні і стереотипів, які поширює Росія. Провокаційні заходи і кроки, до яких вдався Путін при анексії Криму, розв’язуванні війни на сході України і недружні дії до Західного світу будуть активно аналізуватись з особливим наголосом на боротьбі з багатоголосною пропагандою, обманом і дезінформацією зі сторони Кремля. Серед іншого, у тісній співпраці з іншими сайтами і ресурсами з усього світу будуть широко розкриватись такі питання як психологічні операції, гібридні бойові дії і соціальної інженерії.
Крім того, блог буде мати спеціальні розділи і освітлювати події на Балканах, у країнах Балтії, питання безпеки в Арктиці, випадок з MH-17, справи азійських країн, китайську зовнішню політику, соціальні медіа, тероризм, транснаціональні загрози тощо.
 
Fightingfortruth як блог спрямований на інформування своїх читачів і розширенні їхніх горизонтів знань, а також боротьбу з безпрецедентною російською дезінформацією і використанням інформації як зброї.
 
Др. Атанасіос Е. Другос
Головний аналітик з питань оборонної дипломатії і протидії тероризму 

Dr. Athanasios E. Drougos

email: thdrougos@yahoo.com